Podujatia v obci

Fašiangové posedenie 2011
V sobotu 5. marca 2011 sa v spoločenskej miestnosti obecného úradu v Ratkovciach konalo fašiangové posedenie. Na takmer 60 návštevníkov čakal vyzdobený parket s DJ Petrom a harmonikárom Petrom Lehockým z Horného Trhovišťa. V druhej časti miestnosti boli slávnostne prestreté stoly a ceny do tomboly.
Pri vchode boli účastníci privítaní prípitkom. Po príhovore starostu obce Ing. Martina Červenku pozval DJ účastníkov na parket, samozrejme, ako prví boli na parkete starosta a partnerkou. V priebehu pár minút sa parket zaplnil a zábava sa rozbehla na plné obrátky. Medzi jednotlivými tanečnými kolami udržiaval atmosféru svojím spevom a hrou na harmoniku p. Lehocký.
Okolo desiatej hodiny čakala na účastníkov večera (bravčové a kuracie na prírodno so zemiakmi a oblohou). Po dalších tanečných kolách, okolo polnoci, prišiel na rad ďalší významný bod večera - tombola. Ceny, ktorých bolo 35, okrem OcÚ v Ratkovciach, OcÚ v Žlkovciach, poslancov a miestnych organizácií (TJ Žlkovce) venovali sponzori: COOP Jednota Trnava, Mary Kay, Oriflame, PRO Business Partners, JAVYS, K&H Electronic, Amslico, Andromeda, Masážny salón - Jana Petrovičová, Tropický svet Trakovice, Poľnohospodárske družstvo Žlkovce-Ratkovce, Sporting Pub a MVDr. Tatiana Červenková.
Po tombole ďalej pokračovala zábava až do skorých ranných hodín. Pre účastníkov bol otvorený aj bufet, kde si okrem občerstvenia mohli zakúpiť aj guláš.
Rozlúčka s obdobím fašiangov sa vydarila a všetci dúfame, že o rok sa opäť stretneme v podobnej atmosfére.
Fotografie z fašiangového posedenia nájdete tu.

Stavanie mája 2011
Posledný aprílový deň každoročne so sebou prináša zvyk, ktorý trvá dodnes - stavanie mája. V našej obci sa stavanie mája obmedzilo prakticky iba na stavanie obecného mája (iba občas sa vyskytnú výnimky, kedy mladí muži postavia svojim nastávajúcim máj pred domom). Stavanie obecného mája je v poslednom čase doménou nášho dobrovoľného hasičského zboru. V podvečer začali hasiči s prípravou mája, zdobením vechnej časti (s priväzovaním stužiek pomohli miestne dievčatá). Približne o pol ôsmej bol máj pripravený na zdvihnutie. S pomocou dvoch rebríkov sa asi desiatim chlapom, takmer všetko hasičom, podarilo máj dostať do zvislej polohy, napriek tomu, že bol po predchádzajúcej dažďovej prehánke pomerne mokrý. Po postavení mája sa všetci, ktorí sa zúčastnili na jeho príprave a stavaní, podpísali.
Fotogalériu zo stavania mája nájdete tu.

Medzinárodný deň detí 2011
Obce Žlkovce a Ratkovce v spolupráci so Základnou školou v Žlkovciach a Materskou školou v Žlkovciach zorganizovali 1. júna 2011 v dopoludňajších hodinách oslavy Medzinárodného dňa detí na ihrisku TJ Žlkovce. Program sa začal o 8:30. Najskôr sa deťom predstavili zástupcovia Policajného zboru - deti so záujmom sledovali policajtov, ktorí im predvádzali svoju výzbroj a výstroj. Nemohlo samozrejme chýbať aj predvedenie policajného auta s majákmi. Súčasťou prezentácie bol aj zákrok služobného psa proti páchateľovi.
Po policajtoch predviedli svoju techniku v akcii hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru v Ratkovciach. Po krátkom príhovore predsedu DHZ p. Mikuša predviedli hasiči požiarny útok s vodou. Následne strojník DHZ, p. Kleštinec, poskytol zvedavým deťom bližšie informácie o technike, ktorú hasiči použili pri požiarnom útoku (deti sa so zatajeným dychom dotýkali motorovej striekačky, ktorá tlačila vodu do hadíc). K ratkovským hasičom sa pridali aj dvaja členovia DHZ Leopoldov, ktorí prišli na hasičskej Avii. Deti si mohli vyskúšať aj striekanie z hasičskej hadice na dvoch C-prúdoch, kde mali možnosť striekať ako kompaktným, tak aj clonovým prúdom. Takisto si mohli pozrieť aj vybavenie hasičskej Avie, ktorú nemajú možnosť vidieť kedykoľvek, keďže ratkovskí hasiči nedisponujú takou technikou. Čerešničkou na torte v rámci vystúpenia hasičov bolo vytvorenie peny, ktorú deti majú tak rady pri prezentácii hasičov.
Po dostatočnom vybláznení sa v pene čakala na deti ešte vatra s opekaním špekačiek.

Na deťoch bolo vidieť, že ich program zaujal a zostáva veriť, že si z osláv MDD odniesli množstvo pekných zážitkov.

Sviatok Božieho Tela
Vo štvrtok 23. júna 2011 o 17.00 hod. bola pri príležitosti Sviatku Božieho Tela slúžená svätá omša, po ktorej nasledovala procesia okolo kostola.
Po ukončení procesie bolo pre zúčastnených pripravené posedenie v školskej záhrade s občerstvením. Hudobnú produkciu zabezpečila dychová hudba z Červeníka.
Počasie prialo iba približne do 20:30, kedy začalo výdatne pršať a dážď neustal až do neskorého večera, resp. prestalo pršať až okolo polnoci. S príchodom dažďa sa kapela zbalila a odišla a po presťahovaní stolov a lavíc dovnútra obecného úradu pokračovalo posedenie, v počte cca 20 ľudí ďalej.

Ratkovské hody 2011
Program hodov pri príležitosti Sviatku narodenia Panny Márie, ktorému je zasvätený ratkovský kostol, sa začal už v piatok večer. Hody sa začali vystúpením Pala Drapáka, bývalého speváka skupiny Metalinda. O ozvučenie sa postaral DJ Peter. Palo Drapák počas takmer hodinového vystúpenia zaspieval väčšinu hitov, ktorými sa preslávil ako člen Metalindy. Po spontánnom potlesku na konci pridal ešte dve pesničky a potom sa už venoval autogramiáde a fotografovaniu s prítomnými občanmi, pre ktorých bola prítomnosť známeho speváka udalosťou. Potom pokračovala zábava až do polnoci v štýle diskotéky s pesničkami hlavne 80-tych a 90-tych rokov. O občerstvenie sa postarala Kwiksa - v ponuke boli hlavne cigánska, pivo a víno.
V sobotu bola na programe diskotéka (do tanca hral DJ Mihi) v priestoroch obecného úradu, organizáciu mal na starosti obecný úrad v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom v Ratkovciach. Zúčastnilo sa jej približne 70 ľudí, bohužiaľ nemožno povedať, že by sa aj rovnaký počet ľudí bavil, viacerí postupne odchádzali a nepomohlo ani kvalitné občerstvenie. Trnavský jarmok a leopoldovské bary sú asi príliš veľká konkurencia, napriek tomu, že najmä do Leopoldova je možné chodiť každý víkend, kým hody sú len raz za rok. Napriek tomu možno povedať, že diskotéka bola potrebnou súčasťou programu.
V nedeľu sa najskôr predstavilo futbalové A-mužstvo proti Kočínu-Lančáru (zvíťazilo 4:0), po skončení stretnutia pokračoval program na ihrisku vystúpením hudobnej skupiny UNI TRIO BAND z Topoľčian. Po trochu rozpačitom úvode sa nakoniec zábava dostala do poriadnych obrátok a trvala až do polnoci.
V pondelok bolo na programe futbalové stretnutie - tento rok sa podarilo zorganizovať stretnutie výberu Ratkoviec proti výberu starostov ZMO JE Bohunice. Okrem starostov z okolitých obcí sme privítali ďalšieho vzácneho hosťa - bývalého medzinárodného futbalového rozhodcu Vojtecha Christova, ktorý stretnutie rozhodoval. V stretnutí boli napokon úspešnejší hostia, zvíťazili 5:3, aj vďaka jednému vlastnému gólu domácich a aj tomu, že starosta Ratkoviec nepremenil viacero sľubných šancí - asi mal pocit, že je tiež starosta a boli by to v podstate vlastné góly výberu starostov :)

Hody v roku 2011 možno považovať za úspešné, nasvedčujú tomu viac pozitívne ako negatívne reakcie občanov, veď hody sú hlavne pre občanov.

Fotogalériu z hodov v roku 2011 nájdete tu.

Stretnutie dôchodcov 2011
1. decembra 2011 sa konalo každoročné stretnutie dôchodcov. Program sa začal slávnostnou svätou omšou na úmysel v kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žlkovciach. Po omši bol pre dôchodcov z Ratkoviec a Žlkoviec pripravený kultúrny program a slávnostný obed v KD v Žlkovciach. V rámci programu vystúpili deti z MŠ a ZŠ v Žlkovciach a dôchodcom sa prihovorili aj starostovia z obidvoch obcí.

Mikuláš 2011
Deti našej obce sa mohli s Mikulášom stretnúť dokonca dvakrát. Prvýkrát po nedeľnej svätej omši v Ratkovciach 4. decembra 2011. Úlohy Mikuláša sa zhostil Matúš Ješko z Červeníka). Postupne predstavil prítomným veriacim jednotlivé časti odevu, ktoré Mikuláš zvyčajne nosí oblečené, až sa napokon premenil na Mikuláša. Potom obdaroval prítomné deti darčekmi.
Druhýkrát sa mali deti možnosť stretnúť s Mikulášom v kostole v Žlkovciach. Tak ako to pravidelne bývalo zvykom, Mikuláš navštevoval deti z oboch obcí striedavo v žlkovskom a ratkovskom kostole. Takto to obecné úrady oboch obcí zorganizovali aj tento rok s tým, že budúci rok príde Mikuláš navštíviť deti z oboch obcí do Ratkoviec.

Silvester 2011 a Nový rok 2012
Na Silvestra, približne od 23. hodiny, sa začali občania obce schádzať pred budovou obecného úradu, kde sa pomaly chystal ohňostroj a prípitky pri príležitosti vítania nového roka.
Úderom polnoci si starosta obce po krátkom príhovore pripil s prítomnými občanmi, spustil sa pripravený ohňostroj a potom občania vypustili lampióny.

Fotogalériu zo Silvestra 2011 nájdete tu.

Fašiangový ples 2012
V piatok 17. februára 2012, posledný piatok pred Popolcovou stredou, sa v spoločenskej miestnosti obecného úradu v Ratkovciach konal VII. fašiangový ples. Zúčastnilo sa ho približne 60 ľudí. Pri príchode čakal na každého účastníka pohárik hruškovice na privítanie. Predpokladaný začiatok, t.j. 20.00 hod. sa trochu posunul, viacerí návštevníci z rôznych dôvodov meškali. Krátko pred 21. hodinou starosta obce, Ing. Martin Červenka krátkym príhovorom otvoril ples a spolu s partnerkou pozvali ostatných na tanečný parket. Už po prvej slohe úvodnej piesne sa parket postupne zaplnil tancujúcimi pármi. Do tanca im, ako v roku 2011, hral DJ Peter.
Po skončení prvého kola sa o hudobnú produkciu postaral harmonikár Peter Lehocký z Horného Trhovišťa. Po 2. kole čakala na hostí večera a po nej nasledovali ďalšie tanečné kolá, aj s primeranou svetelnou kulisou (ako je vidieť aj na obrázkoch).
Okolo polnoci bol pripravený ďalší bod programu, na ktorý už všetci čakali, najmä tí, ktorí dúfali, že sa im podarí vyhrať niektorú z množstva cien v tombole, ktoré venovali rôzne subjekty i jednotlivci. Prvou cenou bol digitálny fotoaparát od obecného úradu v Ratkovciach. Cenou útechy bolo balenie 6 plechoviek nealkoholického piva.
Po tombole pokračovala zábava až do rána a pevne veríme, že účastníci boli s priebehom plesu spokojní a v podobnom duchu sa stretnú aj v nasledujúcom roku na fašiangovom plese.
Fotografie z fašiangového posedenia nájdete tu.

Medzinárodný deň detí 2012
Oslavy MDD sa v roku 2012 konali na ihrisku TJ Žlkovce-Ratkovce poslednú májovú nedeľu a keďže bolo krásne slnečné počasie, zúčastnilo sa ho množstvo detí a ich rodičov. Pre deti čakalo viacero atrakcií. Jednou bol nafukovací hrad, v ktorom sa mohli vyskákať dosýta. Okrem toho mali možnosť sa nechať pomaľovať na tvár a viaceré z nich to aj využili a stali sa z nich rôzne postavy a zvieratá (napr. tigre a pod.). Okrem toho svoju techniku prezentovali niektoré záchranné zložky - najskôr predviedli svoju techniku príslušníci Policajného zboru SR a potom psovodi z Leopoldova. Prakticky hneď po ukončení ich ukážok sa na ihrisku TJ zastavila sanitka a jej osádka poukazovala deťom výbavu sanitky. V tom čase už členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Ratkovciach pripravovali základňu na predvedenie hasičského útoku. Na rozdiel od roku 2011 si zavolali aj členov DHZ Veľké Kostoľany. Každé hasičské družstvo predviedlo dva útoky s vodou, cieľmi boli kovové plechovice. Domáci hasiči boli v meraní síl s hosťami s Veľkých Kostolian lepší, treba však povedať, že domáci sa častejšie zúčastňujú hasičských súťaží. Po skončení útokov sa domáci hasiči snažili pripraviť pre deti aj penu, ale darilo sa im len so striedavými úspechmi. Napriek tomu bolo podujatie hodnotené kladne.

Silvester 2012 a Nový rok 2013
Na Silvestra, približne od 23. hodiny, sa začali občania obce schádzať pred budovou obecného úradu, kde sa pomaly chystal ohňostroj a prípitky pri príležitosti vítania nového roka.
Úderom polnoci zazneli tóny štátnej hymny Slovenskej republiky a prítomní si zaželali všetko dobré do nového roku. V jasnom, ale studenom a veternom počasí, začal ohňostroj, ktorý bol vďaka jasnej oblohe dobre viditeľný. Vypusteniu lampiónov šťastia však neprialo veterné počasie.
Fotogalériu nájdete tu.

Obecná zabíjačka 2013
Obecná zabíjačka sa v našej obci konala po prvýkrát a bola v podstate prvým podujatím v rámci osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci Ratkovce. Zabíjačka prebiehala na dvore obecného úradu. Zámerom bolo pripraviť na ochutnávku pre občanov zabíjačkové špeciality. Oficiálny program pre občanov sa začal o 15-tej hodine v priestoroch spoločenskej miestnosti obecného úradu. Prvýkrát sa predviedla hudobná skupina, v ktorej účinkuje okrem iných aj p. Kinči zo Žlkoviec, ktorý už v osemdesiatych rokoch pôsobil v hudobnej skupine Venus.
Zo zabíjačky sa pripravili špeciality ako zabíjačková kaša, tlačenka, jaternice, krvavnice, pečené bravčové mäso a k tomu kapustnica a príloha (chlieb, uhorky, paprika). Občania si mohli zakúpiť aj nápoje (nealkoholické aj víno). Podľa reakcií občanov sa prvá zabíjačka vcelku vydarila a neboli zaznamenané významné negatívne námietky.
Fotogalériu nájdete tu.

Fašiangové posedenie 2013
V piatok 8. februára 2013 sa v spoločenskej miestnosti obecného úradu konalo tradičné fašiangové posedenie. Pre viac ako 60 účastníkov boli pripravené štyri rady prestretých stolov a parket, ktorý po úvodnom príhovore starostu privítal prvých tanečníkov. Tento rok sme sa rozhodli nahradiť DJ živou kapelou, do tanca a počúvania hrala skupina E.M.I. z Leopoldova. Na rozdiel od minulých rokov prvé pesničky neboli hrané do tanca, ale skôr ako úvodné predstavenie kapely a ako pozadie pre pri stoloch sa baviacich účastníkov. Potom však už prišli na rad pesničky do tanca a postupne sa parket zaplnil. Po dvoch tanečných kolách čakala na zúčastnených večera, mäso pochádzalo z obecnej zabíjačky, ktorá sa konala predchádzajúci týždeň. Po ďalších troch kolách bola pripravená tombola s viac ako tridsiatimi cenami, po ktorej pokračovala zábava až do rána.
Fotogalériu nájdete tu.

Prednášky - jún 2013
Tri júnové nedele sme sa mohli stretnúť v spoločenskej miestnosti obecného úradu na prednáškach týkajúcich sa našej obce, pri príležitosti 900. rokov prvej písomnej zmienky o obci Ratkovce.
Ako prvý sa predstavil riaditeľ vlastivedného múzea, Mgr. Jozef Urminský. Témou prednášky 9. júna 2013 bola "Archeológia v obci Ratkovce a okolí." Prítomní občania sa mohli dozviedieť zaujímavosti o historickom vývoji osídlenia strednej Európy a potom aj našej lokality. Mgr. Urminský prezentoval aj fotografie o vykonanom archeologickom prieskume v obci a okolí, ako aj o nálezoch, ktoré sa tu našli, najmä koncom 40-tych rokov 20. storočia. Po prednáške nasledovala diskusia pri pripravenom občerstvení (obložené chlebíčky, víno, nealko nápoje).

Nasledujúcu prednášku nasledujúcu nedeľu prezentovala JUDr. Adriana Švecová s témou "Potravné družstvá". Prednáška zaujala zúčastnených aj preto, lebo stanovy potravného družstva v Ratkovciach použila aj vo svojej knihe, okrem toho prezentovala viacero zaujímavých faktov o miestnom potravnom družstve. Zaujímavosťou je aj fakt, že v Ratkovciach sa dodnes zachovala pôvodná budova potravného družstva a dodnes v nej sídlia predajňa rozličného tovaru a hostinec. Po prednáške pokračovala diskusia pri jednohubkách a nápojoch.

Poslednou prednáškou v rámci júnového bloku sa prezentoval JUDr. Ján Dutka, riaditeľ Správy katastra Hlohovec s témou "Erb obce Ratkovce". V úvode svojej prednášky oboznámil prítomných s legislatívou týkajúcou sa obecných symbolov, neskôr prezentoval historický vývoj erbov, až sa dostal k popisu samotného erbu obce Ratkovce. Po krátkej diskusii nasledovalo občerstvenie - tentoraz koláče, pagáče a slané pečivo + nápoje.

Prednášky sa síce netešili veľkému záujmu občanov, prakticky takmer na každej sa zúčastnilo 10-15 ľudí, ale tí, čo sa zúčastnili, neľutovali, že si našli v nedeľné podvečery čas a dozvedeli sa zaujímavé informácie týkajúce sa aj našej obce. A aj prednášajúci boli radi, keď sa dozvedeli najmä od tých skôr narodených informácie, ktoré sa nemohli dozvedieť z iných zdrojov.